Svamputflykt

Hösten har varit torr och underskottet av regn är stort så utsikterna för en bra svamsäsong är inte bra.
Trots detta var det ett tiotal från vår förening och ett par från Kävlinge som slöt upp för att ge sig ut i skogen och leta svamp. Istället för Söderåsen åkte vi denna söndag till sjöarna norr om Järavallen. Och nog hittade vi svamp. Många intressanta arter och en och annan ätlig; ängschampinjon (Skånes landskapssvamp) stolt fjällskivling och brunsopp för att nämna några. Vi fick en skön skogspromenad i en variationsrik natur; ängar, skogsdungar och våtmarker.
I senaste numret av Sveriges Natur kan du läsa mer om svamp och dess betydelser i vår natur.

Bilder;
Deltagarna tar en titt på våra fynd.
Den gulröda svampen som ligger i korgen är en ringbitterskivling – lite ovanlig, men ingen matsvamp.
Dessutom kan man se björkticka mfl.

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.