Äppelutställning

Hej alla
I söndags var det dags för vår aktivitet – äpplen, ett uppskattat evenemang med många besökare som fick se många sorter, 30 stycken. En god mångfald. Några ex av Landskronaäpplet fanns också på plats – och en av våra besökare hade ett eget Landskronaäpple med sig, ett riktigt fint exemplar. De flesta sorterna, 17 st fick vi från Fredriksdal, stort tack, och resten från våra egna trädgårdar.
Samtidigt fick vi också puffa för vår förening.
På Fredriksdal pågår en utställning om äpplen fram till den 4 oktober. Om man åker dit kan man ju passa på att titta på deras fina svamputställning samtidigt.
applen

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.